Privredno društvo, akcionarsko društvo
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 12 | Nivo: FORKUP

Sadržaj:
Uvod 3
Pojam I vrste privrednih društava 4
Pojedine pravne forme privrednih društava 4
AKCIONARSKO DRUŠTVO 5
Pojam akcionarskog društva 5
Akcije I druge hartije od vrednosti 7
Prava I obaveze akcionara 7
Organi društva 8
Povećanje i smanjenje osnovnog kapitala 9
Prestanak društva 10
Zaključak 11
Literatura: 12
Uvod
Sama reč menadžment nema adekvatan prevod ni značenje, a pojam I pojava menadžment predstavlja jednu veoma složenu problematiku kojoj se pripisuju razna i mnoga značenja. To je nauka druge polovine dvadesetog veka čiji značaj proizilazi iz značaja upravljanja i rukovođenja za privredni razvoj neke zemlje. Može se definisati kao složen društveni proces upravljana određenim aktivnostima koje su povezane sa međuljudskim odnosima, radi efikasne realizacije postravljenih ciljeva preduzeća.
Posao jednog mendžera nezamisliv je bez stalnog učenjai usavršavanja već postoječeg znanja. Znanje se stiče obrazovanjem, koje, u suštini, predstavlja investiranje u ljude. Tako je savremena privreda nezamisliva bez sposobnih i uspešnih menadžera, a sama njihova sposobnost i uspešnost ogleda se u slobodi nihove kreativnosti.
Svaki menadžer mora da poseduje odredjena znanja kao što su poznavanje opštih pravila, koja predstavljaju delove ukupnog menadžment znanja, koja su značajna za obavljanje svoje funkcije.
Menadžment je u suštini multidisciplinaran, jer se može primeniti na sve tipove organizacija.Najčešće se vezuje za preduzeća i njegove poslovne funkicije. Postoji više vrsta menadžmenta: poslovni menadžment, finansijski menadžment, marketing menadžment,menadžment ljudskih resursa, ekološki menadžment,informacioni menadžment, fiskalni menadžment ...
Pojam I vrste privrednih društava
Pravno lice ima dve vrste sposobnosti: pravnu sposobnost i poslovnu sposobnost. Pravna sposobnost znači da pravno lice može biti nosilac prava I obaveza u određenom poslovanju, a polovna sposobnost znači da pravno lice može izjavom volje da stvara prava I obaveze u pojedinim pravnim poslovima. Pod delatnošću koje obavlja privredno društvo smatraju se proizvodnja, promet robe I vršenje usluga na tržištu. Krajnji cil društva je sticanje dobiti na tržištu Ono prestaje da postoji na jedan od propianih načina za prestanak pojedinih privrednih društava.Prilikom osnivanja privrednog društva, osnivač ili osnivači samostalno I slobodno odlučuju koji će zakonom propisan oblik privrednog društva osnovati, u kojoj oblasti delatnosti će ga osnovati, sa kojim obeležjem će ga osnovati, na koji vremenski period itd.
Pojedine pravne forme privrednih društava
Prema Zakonu o privrednim društvima postoje četiri pravne forme privrednih društava: ortačko društvo, komanditno društvo, društvo sa ograničenom odgovornošću I akcionarsko društvo. Ovim zakonom je regulisano da se pored nevedenih pravnih formi, posebnim zakonom mogu odrediti I druge pravne forme društva odnosno preduzeća. Pored privrednih društva postoje društvena preduzeća I javna preduzeća.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!